Director (non-executive)

LLB

Michael Ronaldson was appointed to the Australia Post board in May 2016 (current term expires in May 2019) and is a former member of the Australian Parliament, representing the Liberal Party.

Mr Ronaldson was a Senator for the state of Victoria from July 2005 until February 2016, and previously served in the House of Representatives as the member for Ballarat from 1990 to 2001.

He served as the Minister for Veterans' Affairs, the Minister Assisting the Prime Minister for the Centenary of ANZAC, and the Special Minister of State and was also previously a director of Snowy Hydro Ltd.